Mehmet Tezkan: Hendekler Açılırken Neredeydiniz?

NTV’de yayınlanan Basın Odası programı yorumcuları arasında yer alan Millliyet yazarı Mehmet Tezkan, PKK’nın açtığı hendekler ve kurulan barikatlar esnasında devlet yetkililerinin nerede olduğunu sordu.

Yüzlerce hendeklerin açılıp barikatların kurulduğunu söyleyen Tezkan şöyle dedi:

Başbakan özeleştiri yapması lazım. Diyor ki; ‘bunlar hendekleri kazarken barikatların kurarken belediyenin iş makinaları bile yardım etmiş’. Genelkurmay’ın resmi rakamları da var. ‘Sadece Cizre’de 300’den fazla barikat yıktık. 30 dan fazla hendek kapattık’ diyor.

Şimdi Cizre Kaymakamı nerede? Şırnak valisi ne yapıyordu? Emniyet Müdürü ne yapıyordu? Oraya o hazırlıklar yapılırken bir planlama yapılırken bizim Milli İstihbarat (MİT) Jandarma istihbaratı neredeydi? Jandarma Komutanı neredeydi? Bunların da bir konuşulması lazım değil mi?

300 tane barikat kurulabilir mi veya kurulursa da 300 barikat kurmak için binlerce insanın faaliyete geçmesi lazım veya yüzlerce insanın. Yüzlerce insan bunu planlarken, mühimmat nasıl geldi?

O kadar silahlar, yiyecek, içecekler depoluyorlar bizim İstihbarat Teşkilatları’nın haberinin olmaması bile bambaşka bir sorun.​“