AK Parti Yetkililerinden Felaket Senaryoları: Bu sefer de “‘Evet’ Çıkmazsa İç Savaş Çıkar” Açıklamasını Yaptılar

AK Parti Yetkililerinden Felaket Senaryoları: Bu sefer de “‘Evet’ Çıkmazsa İç Savaş Çıkar” Açıklamasını Yaptılar

Ak Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, Soma’da katıldığı konferansta anayasa değişikliği referandumunda hayır çıkması ihtimaline işaret ederek, “Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın” açıklamasını yaptı. Bu sözlerin basına yansımasının ardından kamuoyunda ciddi tepkilere neden oldu. Açıklamasının ardından Erdem sözlerinin çarpıtıldığını iddia ederek partisinden istifa ederken, Soma Cumhuriyet Başsavcılığı da hakkında soruşturma başlattı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Ocak ayında yaptığı “Allah’ın izniyle referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler” açıklamasının ardından başka bir talihsiz açıklama da AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem’den geldi. AK Parti Soma İlçe Gençlik Kolları tarafından Soma’da düzenlenen “Büyük ve Güçlü Türkiye” başlıklı konferansta konuşan Erdem, referandumdan ‘Hayır’ çıkma ihtimalini şu sözlerle değerlendirdi: :“Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın. Gerek kendi içimizde gerek kendi dışımızda kartların yeniden karılacağını yeniden plan masalarının kurulacağını iyi bilelim. 15 Temmuz’da İstanbul, Ankara’da bizlerde tankların savaş uçaklarının altında mücadele etmek istedik ama evimizden çıkarken tank yok diye çıkmadık var diye çıktık. Keşke olsaydı da İstanbul, Ankara’daki o muzaffer milletin şerefine o yaşadıklarını bizde yaşayabilseydik. Kanımızı verdiğimiz gibi bu sefer kanımızı canımızı, bedenimizi değil, oyumuzu vermek zorundayız. Ama bu oyumuzu sadece kendimiz ile yakın komşularımız ailemiz ile değil, Ankara, İstanbul, Trabzon’daki akrabalarımıza 81 vilayette telefonunuzun içerisindeki rehberde kim varsa açın Allah rızası için anlatın. Ben inanıyorum ki biz buradan ne kadar başarıyla çıkarsak 2023, 2053, 2071 hayal ve hedeflerimize büyük ve güçlü Türkiye idealiyle çok daha hızlı varacağız.

Olayın basına yansımasının ardından Erdem, sözlerinin çarpıtıldığını iddia ederek partisinden istifa etti. Soma Cumhuriyet Başsavcılığı da hakkında soruşturma başlattı.