Cerattepe’de halka üçüncü saldırı!

21 Haziran 2015’ten beri, açılması düşünülen ve Cengizler Holding’in işleteceği bakır madeni için nöbet tutan Artvin halkına “güvenlik” güçleri tarafından sabah saatlerinde tekrar saldırı başladı.

Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Erzurum’dan gelen çevik kuvvet ve jandarma birliklerinin Kafkasör Yaylası’na doğru yola çıktığı söyleniyordu. Polis ve jandarma dün önce saat 11.30 sıralarında ardından da akşam 17.00 sıralarında gaz bombası, plastik mermilerle nöbet tutan halka saldırmıştı.

Cerratepe neden önemli?

Cerratepe bölgesi, bitkisel çeşitlilik bakımından Türkiye’deki en önemli 41 alandan biri. Artvin’in tüm içme suları Cerrattepe’den geliyor. Yanı başında Hatina Milli Parkı, altında ise Kafkasör Turizm Koruma ve Geliştirme alanı var. Bölge 2 bin bitki türü, 124 endemik tür, yüzlerce hayvan türü barındırıyor.

Bu özelliğinden dolayı Artvin halkı yıllardır Cerattepe, Kafkasör Yaylası ve Genya Dağı’nda yapılmak istenen altın, bakır, çinko, gümüş madenciliğine karşı mücadele ediyor. Bölgede ilk kez 1987’de sondajlar yapılmış. 90’lı yıllarda ilk galerinin açılması ile halk tepki göstermiş. 1995’te de Yeşil Artvin derneği kurulmuş.

Mahkeme Süreci

2005’te maden ruhsatları iptal edilmiş, 2009’da Danıştay’ca onanmış. 2012’de ise yeniden Cerattepe ve Genya’nın içinde olduğu alanlar Özaltın İnş. Tic.ve San. A.Ş.’ye verilmişti. Özaltın’ın Cengiz İnşaat adına bu ihaleyi aldığı ortaya çıkmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2013 yılında firma tarafından ikinci kez hazırlanan ÇED Raporu’na olumlu görüş vermişti.

Ocak 2015’te Rize İdare Mahkemesi, bakır madeni projesinin ÇED olumlu kararını iptal etti. Bilirkişi raporunda “Maden ocağı faaliyete geçerse Artvin şehir merkezi yaşam alanı olmaktan çıkacaktır” demişti.

Ancak şirket iptal kararına rağmen bir kez daha ÇED olumlu kararı aldı. 750 kişinin imzasıyla bu rapora karşı da dava açıldı.

21 Ocak 2015’ten beri bölgede halk nöbet tutuyor.

Bilirkişi heyeti için 18 binlik ücret ödendi. Şu günlerde heyetin keşif incelemesi yapması bekleniyordu.

Kaynak: İMCTV, Bianet