CHP, Ateşkesi’ i Sağlayabilir, Çözümün Demokratik Yolunu Açabilir

CHP, Ateşkesi’ i Sağlayabilir, Çözümün Demokratik Yolunu Açabilir

 

Erdoğan seçimlerde bırakın başkanlık hayallerini tek başına iktidarını kaybetti.

MHP yaklaşmayınca CHP ile koalisyon gündeme geldi. Anlaşılan A. Davutoğlu istiyor ama bu Erdoğan’ın kabusu idi.

En küçük bir devlet bilgi ve imkanının bile CHP eline geçmesinden müthiş korkuya kapılmıştı.

Bir yandan hükümet kurulmasını engellemiş görünmeyecek ama öte yandan gerçekte bunu yapacaktı.

HDP’yi hedef almalıydı

Tek başına iktidarının yolu HDP’ nin barajı aşması ile kesilmişti. Onu devreden çıkarmalı idi. HDP’ nin barajı geçmesi engellenmeliydi.

Şiddet eylemleri, terör, korku, soruşturma, parti kapatma, hapse atma, seçim hileleri ne varsa yapılacak…

Suriye, İŞİD, PYD ve çözüm sürecinin gidişatı uygundu zaten.

Suruç’ ta bomba patladı İŞİD göründü, iki polis şehit edildi PKK üstlendi. Gerçi bazı uzmanlar evet İŞİD ve PKK ile bağlantılı kişiler bu olayları yapmış olabilir ama ne Suruç’u İŞİD yaptı ne de iki polisi PKK katletti dediler.

Nitekim İŞİD eylemi resmi olarak üstlenmedi, halbuki her eylemi nerdeyse naklen yayınlıyorlardı. PKK’ dan da bir hafta sonra biz yapmadık açıklaması geldi.

Olsun. İş tamamlanmıştı.

ABD’ ye İncirlik üssü verildi. Sınırların bombalama izni alındı.

PKK ve Öcalan (Bebek katili !) ile doğrudan görüşme yaparken bile Erzurum’dan, Rize’den, Yozgat!’tan %80’ lere varan oy alan Erdoğan oylarını artırmak için (?)  meşru demokratik zeminde politika yapan HDP’yi hedef seçti.

Evet, şimdilik görünen geleceğimiz dökülen kardeş kanı, şehitler,  terör, korku…

CHP ne yapmalı?

Şimdi iş CHP’ye düştü diyebiliriz ve zaten en iyi yol da bu.

Cumhuriyetin kurucu partisi 21.yüzyılın barış, adalet, kardeşlik, eşitlik temelindeki Türkiye’sinin inşasında elini taşın altına sokmalı.

Bir yandan AK Parti ile koalisyon görüşmelerinde ısrarını sürdürmeli ve bu iş bitecekse Erdoğan’ın ve AK Partinin tavrı ile bittiği halka gösterilmeli.

Bir yandan Meclis açılır açılmaz yolsuzluklar konusunda CHP ve HDP Milletvekillerinin destekleyeceği önergelerle MHP nin gerçek tavrı kamuoyuna gösterilmeli.

Ama daha önemlisi var!

CHP  ateşkesi sağlayabilir, çözümün demokratik yolunu açabilir

Türkiye bölgedeki gelişmelerle birlikte sonu nereye varacağı belli olmayan bir kaos’un içine hızla sokulmaktadır. Şimdi CHP açık bir görev ve aynı zamanda bir siyasal fırsat ile karşı karşıyadır.

Evet, CHP geçmişte yanlış ve eksik politikalar yürüttü ve belki de Türkiye’ nin çözüm fırsatının heba edilmesinde rol oynadı. Ama başka yol yok. Çözüm süreci CHP’ nin öncülüğü ile yeniden ortaya konulmalı ve Meclise taşınmalıdır. Eğer doğru yapılırsa Erdoğan’ a ve Hükümete rağmen PKK’ nın tek taraflı ateşkesi ve hatta silahlı güçlerin Türkiye dışına çıkması CHP eliyle sağlanabilir.

Çok şey gerekmiyor bunu yapmak için.

Kürt sorunu TBMM’ de çözülmelidir demiyor muyuz? Halkın oylarının % 40’ ına yakınını temsil eden CHP ve HDP TBMM çatısı altında bir araya gelmeli, sorun ele almalıdırlar.

Bir arada ateşkes çağrısı

CHP ve HDP, Anayasal yurttaşlık, CHP’ nin zaten benimsediği AB yerel yönetimler özerklik şartının kabulü, Anadil de eğitim hakkını ilkesel kabulü, seçim yasası, partiler yasası gibi temel konularda vardıkları anlaşmayı kamuoyuna açıklamalı ve akan kanın bir an önce durması için de PKK’ya tek taraflı ateşkes ve silahlı unsurların yurt dışına çekilmesi çağrısını  yapmalıdırlar.

Bu olmayacak şey değil, CHP’ nin kaçamayacağı bir insanlık, demokrasi ve vatanseverlik görevidir.

Ondan sonra bırakın Erdoğan’ı, AKP’ yi, MHP’ yi ne yaparsa yapsın… Bırakın kendi nefretleri içinde erisinler.

CHP ne yitirecek?  Bence tersi, ama hadi oldu birkaç Milletvekili’ni yitirmek mi korku?

Çıksın Kılıçdaroğlu açıklasın, kan dursun da, bir askerimiz, bir polisimiz, bir gencimiz, bir yurttaşımız ölmesin de, varsın CHP Meclis dışı kalsın diye…

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir