Erdoğan, Suriye’ye askerî müdahale için zemin arıyor

CHP Antalya Milletvekili ve partinin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, dün basına kapalı yapılan grup toplantısında partili milletvekillerine 1 saat 10 dakika süren bir konuşma yaptı.

Dış politika ve terör konularına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Baykal, Erdoğan’ın Suriye’ye askeri müdahale zemini oluşturmak için 1 Mart tezkeresini gündeme getirdiğini söyledi. Erdoğan’ın, Türkiye’yi Ortadoğu’ya çevirmeye çalıştığını kaydetti.

İktidarın terör politikasını da eleştiren Baykal’ın “Terör, yatak odasına kadar girdi. Bölge insanına sahip çıkmalıyız. Onlar bizim ulusal kimliğimizin önemli bir parçasıdır.” dediği belirtildi.

Alınan bilgilere göre, Baykal özetle şunları söyledi: “Erdoğan, Suriye için askeri harekât zemini oluşturmaya çalışırken, 1 Mart tezkeresinin reddediliş gerekçesini ortaya koyuyor. Buradan Suriye’ye askeri müdahale için bir zemin arıyor. Erdoğan’ın içinde bulunduğu durum dramatiktir. Ortadoğu cehenneminin nasıl oluştuğunu anlamak için 1 Mart tezkeresinin geçmesini isteyen siyasi anlayışa bakmak gerekir. 1 Mart’ta Türkiye, tarihi bir tercih yapmıştır. 1 Mart, TBMM’ye onur kazandırmıştır.

1 Mart öncesi Erdoğan’a ‘65 bin ABD askeri gelecek, peki ne zaman gidecek?’ diye sordum. ‘Ben de bilmiyorum’ dedi.

ABD büyükelçisi de, ‘askeri müdahale ABD’nin de, Türkiye’nin de çıkarına değil’ demişti.”

Kaynak Zaman