Mehmet Efe: Hegemonya Ne Diyon Ya?

Mehmet Efe’nin, anladığımız kadarıyla bazı iktidar trolü dergilerin İslamcı muhalifler aleyhinde yaptıkları karalama yayınlarına cevaben yazdığı pasajı ilginize sunuyoruz.

“Eski mahallenin ilk edebiyat trolleri, iktidardaki mahalle ve iktidardan beslenen yancılar tam trolleşince onlarla paslaşmaya başlayıp birden marjinallikten iktidara geldiler. Gitti edebiyat kaldı trollük.

Vaktiyle sistemden beslenen edebiyat ve kültür şebekelerinin başına bela olarak sükse yapan ‘popülist’ler, şimdi ortazekalı omurgasızlar mafyasıyla fingirdeşen jurnalci trollere dönüştüler. Yeni misyonları: Muhalif ve kendilerinin rüyasını bile göremeyeceği kadar etkili edebiyat dergilerine çamur atmak. Eski muziplerin yüzlerinde şimdi iktidardakilerle o aynı pis, müstekbir sırıtış. Çamur attıklarını taklit etme çabaları da sadece zavallı.

İktidar böyle bir şeydir. Asla insanı insan yapan önemli bir değerini almadan kucağına oturtmaz seni. Mesela, iktidara veya zulme bir kez bile yanlanan bir şair, fiziksel olarak beyin hücrelerinin dörtte birini, kalbinin yarısını, ruhundaki parıltının tamamını derhal kaybeder. Artık sadece güzel kelimeler tornacısı bir goygoycu, her cümlesini eğip büken bir korkak, iktidar tribünleri için kıvıran bir jurnalci, güruhtan alkış isteyen bir sirk maymunu olur.”

Kaynak: Facebook