İç Savaş Çağrısı…

Aşağıda iki metin paylaşıyorum…

Bu iki metin, iki farklı kesime hitap ediyor…

Türkiye tam ortasından ikiye çatlamış durumda…

Bu manyaklığa bir son vermez, bir çözüm üretmez isek, memleketi zor günler ve korkarım bir iç savaş bekliyor…

Buradan uyarıyor ve meseleye dikkat çekiyorum…

İç savaş kapıda…

1. Yazı:

Süleyman ÖZIŞIK: Yeni bir darbe girişimi…

Yasin Börü’nün acısı bende bir başkadır. Allah hiç bir aileye Yasin’in anne babasının yaşadığı acıyı yaşatmasın.

16 yaşındayken katledildi.

Suçu, içinde Kobani’den gelen Kürtlerin de bulunduğu mazlumlara kurban eti dağıtmaktı.

Onu ve arkadaşlarını kaçarak sığındıkları bir evde yakalayan teröristler önce defalarca bıçakladı, sonra yaralıyken üçüncü katın balkonundan aşağı attı.

Ölmemişti henüz…

Rüzgarın savurmaya çalıştığı daldaki bir yaprak gibi çırpınıyor ve canı kırmızı bir nehir gibi dışarı akıyordu.

Öyle can vermesine izin vermediler.

Bu kez üzerinden arabayla geçtiler. Bununla da yetinmeyip, son nefeslerini verirken ateşe verip cayır cayır yaktılar!

Bunlar yaşanırken mahalleli kadınlar camlardan, balkonlardan zılgıt çekiyordu.

Babası günler sonra Yasin’i ancak ayağındaki benden teşhis edebildi. Annesi Hatice Börü, tutuşan yüreğindeki acıyı aylar sonra şu sözlerle dile getiriyordu:

“Kurdun kuzuya yapmayacağı eziyeti yapmışlardı çocuğuma… Kabe’de onları, Allah’a şikayet ettim. Kabe’ye dokunduğum zaman Yasin’in bedenine dokunan herkesi şikayet ettim. Ravza’ya gittim dedim ki ‘Ya Resulullah kim Yasin’in katline sebep olmuşsa, bedenine dokunmuşsa onlara ümmetim deme'”

Yasin Börü ismi, arkasını PKK’ya, Suriye’ye, ABD’ye, İngilize, Rusa, Fransıza dayayanların Kürt dostu olmadığını bize hep hatırlatacak.

Önceki gün Yasin Börü’nün katilleri hakim karşısındaydı. Olaya karışan canilerden biri, “Hiç pişman değilim, iyi ki yapmışım” dedi.

Bu sözler; teröristlere, katillere ve canilere hakettiği cezanın verilmediğinin göstergesidir. Ve verilmeyen bu cezalar, sözünü ettiğim canilerin yeni ve daha büyük olaylara cesaret edebileceğinin de delilidir.

Kara kışı geride bırakıyoruz.

Bahar aylarında yeni ve çok daha büyük olayların yaşanacağı dilden dile dolaşıyor.

Görünen o ki Güneydoğu’da yaşanan olaylar, Gezi ayaklanması tarzı bir darbe girişimi ile batıya hatta tüm Türkiye’ye yayılmaya çalışılacak. Dehşeti sinsi bir yılan gibi yeniden ülkenin koynuna sokmak isteyenlerin tek amacı var.

Terörü tüm ülkede egemen kılıp, AK Parti’den cebren alacakları iktidarı kendi piyonlarına teslim etmek…

Anlaşılan o ki kararlılığımız bir kez daha tartılmak isteniyor. Kavga istediğimiz son şey bile değil, ama birileri ısrarla bunu istiyor.

Artık hem iktidarın, hem de bizim üzerimize düşen zaruri görevler var. Terör yardakçıları Meclis’te, terörü destekleyenler medya ve bürokraside barındırıldığı sürece bu iş nihayete ermeyecek.

Bu nedenle Milletvekili Metin Külünk’ün Meclis’e taşıdığı “Teröre destek verenlerin vatandaşlıktan atılması ve mal varlıklarına el konulması”konulu önerinin bir an önce yasalaşması gerekiyor.

Aheste hareket edecek zaman değil..

Doğru fiyat teklif edildiğinde ülkeyi gözünü kırpmadan satabilecek binlerce hainle karşı karşıyayız.

Sözüm, hala meselenin ciddiyetini anlamayanlara… Şunu iyi bilin ki mesele PKK veya terör ile mücadele değil.

Daha önceki yazılarımda da bahsini ettiğim üzre, ‘3. Dünya Savaşı’ artık bu coğrafyada yaşanıyor. Yüz yıl önce cetvel koyup haritalarımızı belirleyenler, bir kez daha aynı şeyi yapmak için harekete geçti. Bu eylemi PKK, Daiş, DHKP-C ve benzeri terör örgütleri üzerinden yapmaya çalışanların savaşıdır bu savaş.

Artık şunun farkına varmamız gerekiyor.

Bu topraklar bizim.

Kan hakkıyla, can hakkıyla bizim. Bir kısmı hıyanetle elimizden çalınmış olsa da özünde hala bizim. Her taşının üzerinde acısıyla ve tatlısıyla bir anımız var.

Sonsuza kadar bizim kalması için hepimizin üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.

Dünyada dil soykırımına uğrayan tek millet olduk. Bin yıllık dilimizi kökünden kestiler. Bizi, yeryüzüne 600 yıl boyunca adaletle hükmeden atalarımıza küfür edecek şekilde yetiştirdiler. Dedelerimiz, çocuklarının gözleri önünde bütün çığlıklara ve yalvarışlara rağmen katledildi.

Kimi İstiklal Mahkemeleri’nde, kimi Dersimlerde, kimi şapka takmıyor diye darağaçlarında…Başbakanlarımız, bakanlarımız bir tekme darbesiyle yağlı urganların ucunda sallandırıldı.

Artık onların bize öğrettiği ve onların anladığı dilde “Yeter” deme zamanıdır!

Tarih kitapları Türkiye’nin yeniden Osmanlı İmparatorloğu’na dönüştüğünü yazarken bu günlerden bahsedecek. Bu devirde yaşayan insanları anlatacak.

Vatan, millet, bayrak gibi değerler birileri için değersiz kelimelerden ibaret olabilir.

Ancak bizim usulümüz kadimden geldiği üzeredir. Görev onuru gereği emre uymakla ve bu değerler için can vermekle yükümlüyüz.

Çocuklarımızın bu ülkede özgürce ve korkusuzca yaşamasının bedeli bir kaç hainle savaşmaksa, seve seve!

Yüz yıldır kendi topraklarımızda dövülüyüyoruz. Dövüle dövüle tüm zamanların en keskin kılıcı haline dönüştük. Artık bu kılıcın gerçek bir öfkeyle savrulmak üzene olduğunu göstermenin zamanı geldi.

Özetle…

Meseleyi kökten çözmemiz için hesaplaşmamız gereken günler yaklaşıyor.

Hazırlanın!

Kaynak: internethaber

2. Yazı:

Ahmet Altan: Rubicon…

Artık kaybolmuş bir nehir Rubicon, coğrafyacılar bir zamanlar tam olarak nerelerden akmış olduğunu, başka bir nehire dönüşüp dönüşmediğini, kuruduysa nasıl kuruduğunu hala araştırıyorlar.

İtalya’daki bu nehrin adı ve iki bin yıldan fazladır insanlığın sözlüğünde kapladığı simgesel yer, nehrin kendisinden çok daha önemli.

Romalı komutanların bu nehri ordularıyla birlikte geçmeleri ve imparatorluğun başkentine askerleriyle gelmeleri “ölümcül” bir suçtu.

Roma’yı kendi kuvvetlerinden de korumak zorunda olduklarına inanan Romalılar bu kesin kuralı koymuşlardı… Her devletin, kendi görevlilerine karşı da korunması gerektiğini o zamanlardan sezmişlerdi.

Jül Sezar, milattan önce 49 yılında ordusuyla birlikte nehri geçti ve tarihçilerin iddialarına göre askerleri nehri geçerken yanındaki komutanlarına “zarlar atıldı” dedi.

“Atılan zarlar” beş yıl boyunca tarih sahnesinde yuvarlandı ve beş yıl boyunca bir içsavaş yaşadı Roma, o içsavaş Sezar’ın galibiyeti, imparatorluğunu ilanı ile bitti ve herkesin bildiği gibi Sezar senatörlerin bıçak darbeleriyle ölümüne giden yola da o içsavaşla yürüdü.

O zamandan bu yana “Rubicon’u geçmek” deyimi, “büyük suçu işlemek” ve geri dönüşü olmayan noktayı aşmak anlamına geliyor insanlığın sözlüğünde.

Ve aradan geçen iki bin yıla rağmen “Rubicon’u geçenler” hiç bitmiyor.

En son bizim Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymayacağını, anayasanın açık emrini dinlemeyeceğini söyleyip, kendisine bağlı olan mahkemelerin de anayasaya uymaması talimatını vererek “Rubicon’u geçti” ve “büyük suçu” işledi.

Anayasa’nın emri çok net ve çok kesin, “herkes Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymak zorunda”, uymadığınız zaman anayasayı çiğnemiş, anayasal düzeni temelinden dinamitlemiş oluyorsunuz.

Ondan sonrası kaos ve karmaşa.

Çünkü ortada herkesin uyması gereken, devletin çerçevesini belirleyen kurallar kalmıyor, “gücü gücü yetene” dönemi başlıyor.

Şu anda Türkiye’de yaşanan da bu.

İktidarda, anayasaya ve yasalara uymayan, anayasayı “zor” kullanarak ortadan kaldıran, istediğinin malına el koyan, istediğini hapse atan ve sürekli suç işleyen bir güç var.

Attıkları adımlar, söyledikleri sözler suç.

Ama parlamento da, yargı da görevini yapmadığı için bu suçlar durdurulamıyor.

Devletin içinde, devlete değil, “anayasaya uymayacağını açıklayan” cumhurbaşkanına bağlı bir ekip var ve bunlar yasadışı eylemleri gerçekleştiriyorlar.

Yaptıkları “örgütlü suçlara” giriyor elbette ve mutlaka hukukun karşısına çıkacaklar ama bugün duruma onlar egemen gözüküyor.

Sulh Ceza Hakimliği denilen bir “yapı” oluşturdular, oradaki tek bir adamın iki dudağının arasından çıkan sözle insanları hapse atabiliyor, holdinglere el koyabiliyor, gazeteleri kapatabiliyorlar.

İstedikleri yere saldırıyorlar.

Akın İpek’in bütün gazeteleriyle televizyonlarına el koyarak kapattılar.

Zaman Gazetesi’ne el koydular.

Cihan Haber Ajansı’na kayyım atadılar.

Türkiye’nin en önde gelen işadamlarından Boydak kardeşleri tutukladılar.

Gazetecileri “casusluk”, “teröristlik” gibi saçma sapan suçlarla hapse attılar.

Yakında Cumhuriyet’e de el koyacakları söyleniyor.

İsterlerse Aydın Doğan’ın gazetelerine, Rahmi Koç’un holdingine de tek bir kararla el koyabilirler.

Güneydoğu kanlı bir mahşere döndü, insanları yakarak öldürüyorlar.

Yanmış insan eti kokuyor şehirler.

“Rubicon geçildi” ve her türden yasadışı uygulamanın önünde bir engel kalmadı.

Artık her türlü şiddeti kullanacak ve güçlerinin yettiği her şeyi yapacaklar.

“Şunu yapamazlar” denebilecek bir şey yok.

Öylesine büyük bir suç yüküyle ilerliyorlar ki geri dönüşleri imkansız, işleyecekleri bir fazla suçtan da çekinmiyorlar, bir fazla bir eksik artık fark etmiyor onlar için.

Anayasaya ve yasalara uymayan ve devletin imkanlarını kullanan yasadışı bir güce karşı biz ne yapacağız?

Ülkenin yaklaşık yarısı “teslim olmaktan” yana ve onlar AKP’ye oy veriyor.

Ama teslim olmayan kırk milyondan fazla insan var bu ülkede, üstelik onların sayısı “teslim olanlardan” daha fazla.

Muhalefet partileri, anayasaya ve yasalara sahip çıkan bu kırk milyonun temsilcisi olarak yasal ve siyasal haklarını kullanmak zorunda.

İktidar, muhalefetin birleşmesini ve kırk milyonu temsilen harekete geçmesini iki siyasi “ayak” üzerinden engellemek üzerine kurmuş stratejisini.

“Milliyetçileri” Devlet Bahçeli üzerinden etkisiz hale getirip MHP’yi eriterek AKP’ye katmayı düşünüyorlar ve Bahçeli bu stratejiyi onlar adına başarıyla uyguluyor…

Muhalefetin kendi arasındaki “hayati” birleşmeyi 7 Haziran gecesinden beri engelliyor, bunun karşılığında partisinin milletvekillerinin yarıyarıya erimesine de aldırmıyor.

Başbakan olma teklifini reddedip, partisini göz göre göre eritmesinin aklı başında bir açıklamasını yapabilen kimse de çıkmadı bugüne dek.

Bu tuhaflık “siyasi bir sır” olarak duruyor ortada.

CHP’nin, birleşik muhalefetin ana gövdesi olmasını, kırk milyonluk bir kitlenin “amiral gemisi” rolünü üstlenmesini de “ulusalcılar” marke ediyor.

Ulusalcıların sayısı az ama CHP’de “manevi bir tutulma” yaratabiliyorlar.

Bugün AKP’nin “anayasaya ve yasalara” aykırı her tutumunu eleştirenlere ilk kimin karşı çıktığına bakarsanız, karşınızda “ulusalcıları” görürsünüz.

AKP’lilerden bile daha şiddetli bir şekilde AKP’yi ve AKP’nin suçlarını savunuyorlar, üstelik de bunu “muhalif bir görüntüyle” gerçekleştiriyorlar.

CHP tabanındaki “Kürt düşmanlığı ile Cemaat alerjisini” AKP lehine kullanarak, CHP’nin Kürtlerin ve Cemaat’in yüzyüze geldiği hukuksuzluklara karşı çıkmasını engellemeye çabalıyorlar.

Böylece, AKP’nin çok korktuğu “muhalefetin birleşmesinin” önünde de hayati bir barikat oluşturuyorlar.

AKP, onların yardımıyla Kürtlerin ve Cemaat’in üstüne giderek, önce onları ve onların medya gücünü yok edip muhalefet çevresindeki kuşatmasını tamamlamaya çalışıyor, onları siyaset ve medya sahnesinden sildikten sonra CHP’yi çok daha rahat kapatacak.

MHP’yi de kendi bünyesine katacak.

Böylece kimsenin sesini çıkartamadığı, tek adamın her sözünün emir sayıldığı, bütün muhalif partilerin kapatılıp, bütün muhalif seslerin susturulduğu bir sessizlik cehennemi yaratacaklar.

Karşımızdaki siyasi oyun bu.

Basit ama AKP’nin “miliyetçi” ve “ulusalcı” kılıklarındaki “Truva atları” sayesinde hedefine doğru yol alan bir oyun.

Bu oyunu kıracak ilk güç CHP.

Zaman Gazetesi’ne el konması sırasında milletvekillerini göndermesi, Gürsel Tekin’in “barış süreci yeniden başlasın” demesi, “başkanlık” sistemini daha baştan reddederek anayasa komisyonundaki entrikalara alet olmaması, CHP’nin nihayet “oyunu” gördüğünü ve karşı tedbirlerini epeyce “utangaçca” da olsa almaya başladığını gösteriyor.

“Milliyetçilerin” ve “ulusalcıların” bir ağızdan sürdürdükleri “HDP, PKK’dır” propagandasına aldırmadan HDP ile bir “hukuk birliği” kurmak, parlamentoda ve miting meydanlarında iktidarın hukuksuzluğuna karşı çıkmak zorunda CHP, yoksa son hedef kendisi olacak.

“Kutuplaşma AKP’ye yarıyor” efsanesine de esir olmamak gerekiyor.

“Anayasaya ve yasalara” sahip çıkan muhaliflerin sayısı, “teslim olan” AKP’lilerin sayısından fazla, “kutuplaşma” yasalara uyup uymama üzerinden olacaksa “yasalara” uyanlar daha kalabalık.

Parlamentoda ve miting meydanlarında enerjik bir şekilde harekete geçip, HDP’yle ve “milliyetçilerin” diktatörlüğe karşı çıkan kanadıyla birleşerek çok büyük bir güç oluşturabilir CHP.

Bu ülkede milyonlarca insan, anayasaya uymayan bir gücün insanları öldürmesini, mallarına el koymasını dehşet içinde izliyor, kendilerini “kurtaracak” siyasi bir gücün ortaya çıkmasını bekliyor.

Yaklaşan facia CHP tabanındaki Kürt düşmanlığı ve Cemaat alerjisini aşacak boyutlara ulaştı, Türkiye gibi CHP’liler de bir “varoluş” sorunuyla karşı karşıya.

CHP, varlığını HDP’yle bir araya gelmeden, milliyetçilerin ana gövdesiyle ve AKP’nin “yeniden demokrasiye dönülmesini” talep eden kesimiyle işbirliği yapmadan koruyamaz.

Üstelik çok büyük bir müttefiki var Türkiye’deki muhalefetin.… Gelişmiş dünya.

Türkiye’nin “yasadışı” bir diktatörlüğe dönüşmesinin sadece Türkiye’de yaşayanlar için değil, bütün dünya için bir felakete yol açabileceğini görüyorlar.

Amerika, her gün AKP’yi “hukuka dönmesi” için gittikçe sertleşen bir üslupla uyarıyor.

Avrupa’nın bazı yöneticileri Türkiye’de yaşananları fark etmemiş gibi yapsa da Avrupa’nın halkları da Türkiye’nin demokrat güçlerini destekliyor.

Devletin, gidişat karşısında duyduğu tedirginlik bence son Anayasa Mahkemesi kararıyla ortaya çıktı, Mahkeme anayasaya kararlı bir şekilde sahip çıkarak AKP’yi uyardı.

AKP’nin içinde de bu gidişatın kanlı bir felakete döneceğinden korkan insanlar olduğu son açıklamalardan anlaşılıyor ki sayıları hiç de az değil.

Bu “koalisyon”, iktidardaki hukuksuzlukların eylemlerini durduracak büyük bir gücü temsil ediyor.

İktidarın her gün ardarda fütursuzca anayasayı ve yasaları çiğnemesi kimseyi ürkütmesin, onun bu yolda attığı her adım, hukuktan yana olanların da kararlılığını ve sayısını artırıyor.

CHP, hukuktan yana olan bütün güçlerle elele vererek diktatörlüğe giden yolu tıkarsa sadece ülkeyi değil kendisini de kurtaracak.

Hukuk bayraklarını açın ve bütün muhalefet güçleriyle birleşerek miting meydanlarına inin.

Milyonlarca insan sizi bekliyor.

Kutuplaşacaksak “hukuk” bayrağının altında kutuplaşalım.

Hukuk için toplanalım.

Ülkenin cumhurbaşkanı “Rubicon’u geçti”, anayasaya uymuyor, mahkemelerine de anayasaya uymama talimatı veriyor, büyük bir hukuksuzluk ve kaos yaratıyor.

Rubicon’u geçenleri durduracak barikat, “hukuk flamalarının” altında toplanacak, anayasal düzene sahip çıkacak milyonlarca insandır.

O insanlar sizi bekliyor.

Hukuktan yana olan siyasiler, siz neyi bekliyorsunuz?

Bunun için “göklerden” bir emir geleceğini mi sanıyorsunuz?

Beklediğiniz “emir” milyonlarca insanın “özgürlük ve adalet talebinde” yatıyor.

Görmüyor musunuz?

Kaynak: HABERDAR