Kanser tedavisinde ümit verici gelişme

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD’de bilim insanları, kanser tedavisinde çığır açacak bir yöntem geliştirdiler. Genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücrelerini kullanmaya dayalı olan bir yöntemin kanser tedavisinde devrim niteliğinde bir etki yaratacağı belirtildi.

Geliştirilen yöntem; yayılan tümörleri yok etmek için vücudun kendi bağışıklık hücrelerini kullanıyor ve etkisi uzun süren bir aşı gibi kanserin tekrarlanmasını da önlüyor. Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği yaptığı toplantıda sunulan araştırmaların sonuçlarını ‘olağanüstü’ olarak niteledi.

Bu araştırma kapsamında, denek olamaya razı olan ve beş aydan fazla yaşaması beklenmeyen ölümcül kan kanseri hastalarına uygulanan tedavi, hastaların yüzde 90’ından fazlasının tamamen iyileşmesini sağladı. Bunun yanı sıra 18 ay boyunca süren kontrollerde de hastalığın tekrarlanmadığı görüldü.

Haberin detayları şöyle:

  • Tedavi için laboratuarda hastaların kendi vücutlarından alınan T hücrelerinin genetiği değiştirilerek, tümörleri tanımaları ve yok etmeleri sağlandı. Bu yöntemin üzerinde denendiği 35 akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastasının yüzde 90’ından fazlası tamamen iyileşti.
  • Hodgkin dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi (KLL) hastası olan 40 kişi üzerinde yapılan iki ayrı klinik denemede de hastaların yüzde 80’inden fazlası tedaviye cevap verdi. Bunların yaklaşık yarısında 18 aya kadar tam iyileşme görüldü.
  • Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sadece özetleri tartışılan araştırmaların ayrıntıları bu yıl içinde yayımlanacak.
  • Ancak uzmanlar, bunların T hücreleri tedavisinin ilk denemeleri olduğunu belirterek ihtiyat çağrısında bulunuyor ve her hastanın tedaviye cevap vermediğini belirtiyorlar.
  • Bazı hastaların tedaviye karşı toksik yan etkiler geliştirdiği ve öldüğü belirtiliyor.
  • Diğer tedavi yöntemlerinin hiçbirinin etkili olmadığı bazı hastaların ise şimdiye kadar hiç görülmeyen bir düzeyde iyileştiği kaydediliyor.
  • Bilim insanları, T hücresi tedavisi için önlerinde kat edilmesi gereken uzun bir mesafe olduğunu, ancak ilk sonuçların kanser tedavisinde paradigma değişikliğine gitmeye neden olacak kadar başarılı olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: BBC Türkçe