Obama ‘YPG’nin ilerlemesinden endişeliyiz’ demedi

İLHAN TANIR / HABERDAR (ÖZEL) 

Obama ile Erdoğan arasında dün akşam saatlerinde yapılan görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan açıklama yapıldı.

Açıklamada, Türkiye tarafından görüşmeye ilişkin yapılan “YPG’nin Suriye’nin kuzey-batısındaki ilerlemesine ilişkin Obama’nın endişe duyduğuna” yönelik ifadeye yer verilmedi.

Başkan Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan telefon görüşmesi ile iglili olarak Beyaz Saray gecikmeli de olsa beklenen açıklama yapıldı.

Ankara’dan yapılan açıklamanın en vurucu kısmı, Obama’nın telefonda ‘’Rejim (Esad) ve YPG’nin ilerleyişinden dolayından kaygı duyduğu’’ belirtmesi olmuştu. Beyaz Saray’ın yayınladığı açıklamanın bu bölümünde, Obama’nın ”Esad rejiminin kuzeybatı Suriye’deki ilerleyişinden dolayı kaygı duyduğu’’ belirtilirken, bu kaygı YPG’nin ilerleyişi için kullanılmadı.

Telefon görüşmesi ile ilgili olarak iki tarafın yayınladığı açıklamaların birbiri ile örtüşmemesi çok sık görülen bir durum değil. Belki de tarihte ilk kez yaşanıyor.

Beyaz Saray açıklamasında YPG’ye, ‘’Durumdan avantaj sağlayarak yeni toprak elde etmemesi konusunda çağrıda” bulunurken, aynı cümle içinde, (Türkiye’nin pek hoşlanmadığı tarzda) Türkiye’ye de ‘’karşılıklılık esasına göre itidal göstermesi’’ ve bu bağlamda ‘’topçu ateşini durdurması’’ çağrısı yapılıyor.

ABD’nin iki tarafa da bu şekilde çağrı yapması, hafta içinde Türkiye’den tepki görmüş, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, ‘Türkiye ile YPG’yi aynı kefeyi koymayın’ uyarısı yapmıştı. Üstelik bu kez, Beyaz Saray açıklaması açıkça ‘’karşılık esasını’’ hatırlatıyor.

Açıklamada ayrıca bütün terörist gruplara karşı işbirliği çağrısı yapılırken, burada yine YPG anılmıyor ve sadece PKK deniyor.

Yapılan açıklama şöyle: 

Obama ile Erdoğan ”Suriye’deki durumu ve terörizm ile mücadelede ABD-Türk işbirliğini telefonda görüştüler.

Başkan Obama Ankara’daki 17 Şubat terörist saldırısını ve 18 Şubat’da Diyarbakır’da Türk Askeri konvoyuna yapılan saldırıyı kınadı ve başsağlığı diledi.

Başkan Obama kuzeybatı Suriye’deki Suriye rejimi ilerleyişinden dolayı kaygısını belirtti ve Türkiye ile ve ılımlı muhalif güçleri ile tansiyonu artıran ve kuzey Suriye’de IŞİD’i zayıflatma ve yenilgiye uğratmaya yönelik kollekftik gayretleri aşındıran hareketlerin acilen durdurulması çağrısı yaptı.

Başkan Obama YPG’nin şartlardan avantaj sağlayarak yeni topraklar ele geçirmemesini ve Türkiye’den de karşılıklılık esasına göre itidal göstererek alana yaptığı topçu ateşini durdurmasını istedi.

Obama, ABD’nin NATO üyesi Türkiye’nin ulusal güvenliğine olan sıkı bağlılığını vurguladı.

İki lider Münih’deki düşmanlıkların durması anlaşmasına desteklerini belirttiler ve Rusya ile Esad rejimine ılımlı muhalif gruplara karşı yapılan hava saldırılarını durdurması çağrısı yaptılar.

Liderler, PKK de içinde olmak üzere her türlü terörizme karşı işbirliği derinleştirme sözü verdiler ve IŞİD’i zayıflatma ve yenilgiye uğratma hedefini tekrarladılar.”

KAYNAK: HABERDAR